Neuveriteľná premena Slováka Stana Mikitu: Jedinečný úkaz, aký NHL dodnes nezažila!

Stan Mikita bol legendou amerického tímu NHL Chicago Blackhawks. Slávny center s číslom 21 sa svojho času preslávil nasledovnou vetou. „Sú tvrdí a zákerní hráči. Ja som tvrdý aj zákerný.“ Krátko na to ale rodák zo Slovenska dostal cenu Lady Byng Trophy pre najslušnejšieho hráča ligy, ktorý zároveň spĺňa vysoký herný štandard. Premena Stana Mikitu dodnes nemá v NHL obdobu. A predchádza jej krásny príbeh!

Premena Stana Mikitu: Za všetkým hľadaj ženu

Stan Mikita v prvých sezónach zbieral po hrstiach nielen kanadské body, ale aj trestné minúty. Bol známy svojou tvrdou a nekompromisnou hrou. V sezónach 1963/64 a 1964/65 nazbieral postupne 146 a 154 trestných minút za sezónu. V knihe o jeho úspešnej kariére Naveky Čiernym Jastrabom Stan uviedol, že svoju hru výrazne zmenil po jednom večernom rozhovore s dcérkou.

Premena Stana Mikitu
Kniha o kariére Stana Mikitu – Naveky Čiernym Jastrabom. Foto: Autor

Stanova dcérka totiž raz sledovala zápas jeho Chicaga v televízii. Nerozumela tomu, prečo bol jej ocko poslaný na trestnú lavicu a nemohol sa vrátiť na striedačku “späť ku svojim kamarátom”. Keď sa ho na to neskôr pýtala, hviezdny útočník jej to vysvetlil nasledovne. Že urobil niečo zlé a preto ho pán rozhodca poslal na trestnú lavicu.

Jeho malá dcérka nerozumela tomu, prečo bol jej ocko poslaný na trestnú lavicu a nemohol sa vrátiť na striedačku “späť ku svojim kamarátom”.

Od zlého muža NHL až k zisku Lady Byng Trophy

Tento na oko nevinný rozhovor s dcérkou Stana Mikitu zmenil doslova na nepoznanie. Kým v spomínanej sezóne 1964/1965 nazbieral až 154 trestných minút, v tej nasledujúcej už ich mal len 58. O rok neskôr, presnejšie v ročníku 1966/1967, mal Stan na svojom konte za 70 zápasov len neuveriteľných 12 trestných minút. Za tento jedinečný prerod po sezóne získal spomínanú Lady Byng Trophy.

O rok neskôr, presnejšie v ročníku 1966/1967, mal Stan na svojom konte za 70 zápasov len neuveriteľných 12 trestných minút, za čo po sezóne získal spomínanú Lady Byng Trophy.

Premena Stana Mikitu

Foto: Autor, Facebook/Chicago Blackhawks

4 thoughts on “Neuveriteľná premena Slováka Stana Mikitu: Jedinečný úkaz, aký NHL dodnes nezažila!

Comments are closed.

%d blogerom sa páči toto: