Večera Smrti: Ako robila popravy „Sicílska beštia“?

Keď sa povie slovné spojenie talianska mafia, tak si väčšina ľudí predstaví dlhodobú, rodinnú tradíciu organizovaného zločinu. Jeden z tamojších najznámejších mafiánov pochádzal ako inak zo Sicílie a do dejín sa zapísal pod prezývkou „Sicílska beštia“. Salvatore „Toto“ Riina bol totiž tak krutý, že sa ho okrem bežných ľudí, polície a sudcov obávali aj jeho blízki spolupracovníci.

História Salvatore Riinu na čele sicílskej mafie sa začala písať v roku 1974. Bolo to obdobie, v ktorom si ľudia na Sicílii nemohli byť ničím istí. A už vôbec nie tým či sa dožijú ďalšieho rána.

Riinovej krutovlády sa báli aj vysokopostavení politici, pretože tento chlapík nemal problém odstrániť kohokoľvek, kto sa mu postavil do cesty.

talianska mafia
Salvatore Riina ako 18-ročný.

Talianska mafia – na čele „Sicílska beštia“

V mafii pôsobil už od svojich osemnástich rokov, kedy spáchal aj prvú vraždu. Pri hádke na ulici zabil v boji na život a na smrť iného mladíka. Dostal za to 12 rokov, no po polovici trestu bol prepustený. Potom sa pridal ku skupine, ktorú viedol Luciano Leggio.

V najbližších rokoch mali na konte viac ako 50 vrážd konkurenčných klanov. Kvôli tomu sa ocitli na súde, ale zastrašovanie sudcov a svedkov násilných činov im pomohlo k tomu, aby sa ani jeden z nich nedostal za mreže.

Riina však spáchal ďalšiu vraždu, pri ktorej bol videný, preto sa musel dlhé roky schovávať v úkryte. Od začiatku 70-tych rokov rozpútal vojnu proti konkurenčným klanom. Zabíjal mafiánov, novinárov, policajtov, politikov, sudcov, úradníkov aj vojakov.

Po zadržaní Luciana Leggia v roku 1974 hľadala organizovaná skupina nového vodcu. A talianska mafia získala ďalšieho krstného otca, ktorým sa stal práve Riina. Spoločne so svojim blízkym spolupracovníkom Bernardom Provenzanom ovládli obchod s heroínom a zakrátko pašovali túto drogu do celej Európy.

Salvatore Riina

Toto Riina – nebezpečnejší ako Escobar

Aj napriek tomu, že sa v osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov začal veľký hon na Pabla Escobara, tak Američania označovali za najnebezpečnejšieho človeka na svete práve Salvatore Riinu.

Talianskemu bossovi šlo totiž iba o svoj vlastný zisk a nevenoval sa charitatívnej činnosti tak, ako to robil Escobar. Navyše, jeho vražedné besnenie bolo na omnoho vyššej úrovni. Zabíjal celé rodiny vrátane žien a detí, čoho dôkazom je, že jednému z konkurentov dal popraviť až 35 príbuzných.

Práve kvôli nemu dala talianska vláda prepísať zákony tak, aby sa mafiáni nemohli len tak ľahko dostať z väzenia na slobodu. Riina na to reagoval spôsobom sebe vlastným.

23. decembra 1984 umiestnili jeho kumpáni bombovú nálož do stojana na batožinu v rýchliku, ktorý smeroval z Neapola do Milána. Pri tomto priam teroristickom útoku zahynulo 16 ľudí (medzi nimi aj tri deti) a ďalších 266 sa zranilo. Dodnes je tento ohavný čin známy ako „vianočný masaker“.

Totova špecialita – „večera smrti“

Salvatore Riina bol obávaný aj z toho dôvodu, že bol jednoducho nevypočítateľný. Nikto nikdy nevedel, čo od neho môže očakávať. Tak to bolo aj s jeho známymi „večerami smrti“.

Bežne si totiž k sebe pozval na večeru aj úhlavného nepriateľa, pred ktorým sa správal priateľsky a tváril sa, že chce urovnať vzájomné spory.

Spoločne sa niekedy zabávali pri poháriku aj celé hodiny, no potom „Toto“ jednoducho vstal, zobral si pevné lanko a svoju obeť neľútostne uškrtil.

Nikdy ste tak nemohli vedieť, či po pozvaní k nemu na večeru sa nebude jednať o posledné jedlo vášho života. No aj ten, kto takúto pozvánku odmietol, sa smrti nevyhol. Našla si ho však akurát o niečo neskôr.

talianska mafia

Talianska mafia – koniec Salvatore Riinu

„Toto“ bol zatknutý 15. januára 1993 v Palerme. Tip polícii dal jeho bývalý šofér Balduccio Di Maggio, ktorý bol policajným informátorom. Neskôr to však veľmi oľutoval.

Riina dal totiž spoza mreží príkaz na zabitie syna jedného z ďalších informátorov a tí 13-ročného chlapca umučili rozpustením v kyseline. Neskôr dostal Salvatore 26 doživotných trestov a na celej Sicílii sa oslavovalo.

Dospelí dostali voľno v práci, deti v škole a tešili sa z toho, že smerujú ku krajším zajtrajškom. Riina zomrel v roku 2017 ako 87-ročný, nie však za mrežami. Talianske úrady mu na posledné týždne dovolili opustiť väznicu a dožiť v kruhu svojich najbližších.

To sa nestretlo s veľkým pochopením talianskej verejnosti, keďže neľútostný mafián si to podľa drvivej väčšiny Talianov nezaslúžil.

Salvatore Riina

Foto: YouTube

2 thoughts on “Večera Smrti: Ako robila popravy „Sicílska beštia“?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: