Keď sa povie slovné spojenie talianska mafia, tak si väčšina ľudí predstaví dlhodobú, rodinnú tradíciu organizovaného zločinu. Jeden z tamojších najznámejších mafiánov pochádzal ako inak zo Sicílie a do dejín sa zapísal pod prezývkou „Sicílska beštia“. Salvatore „Toto“ Riina bol totiž tak krutý, že sa ho okrem bežných ľudí, polície a sudcov obávali aj jeho blízki spolupracovníci.
História Salvatore Riinu na čele sicílskej mafie sa začala písať v roku 1974. Bolo to obdobie, v ktorom si ľudia na Sicílii nemohli byť ničím istí. A už vôbec nie tým či sa dožijú ďalšieho rána.
Riinovej krutovlády sa báli aj vysokopostavení politici, pretože tento chlapík nemal problém odstrániť kohokoľvek, kto sa mu postavil do cesty.

Talianska mafia – na čele „Sicílska beštia“
V mafii pôsobil už od svojich osemnástich rokov, kedy spáchal aj prvú vraždu. Pri hádke na ulici zabil v boji na život a na smrť iného mladíka. Dostal za to 12 rokov, no po polovici trestu bol prepustený. Potom sa pridal ku skupine, ktorú viedol Luciano Leggio.
V najbližších rokoch mali na konte viac ako 50 vrážd konkurenčných klanov. Kvôli tomu sa ocitli na súde, ale zastrašovanie sudcov a svedkov násilných činov im pomohlo k tomu, aby sa ani jeden z nich nedostal za mreže.
Riina však spáchal ďalšiu vraždu, pri ktorej bol videný, preto sa musel dlhé roky schovávať v úkryte. Od začiatku 70-tych rokov rozpútal vojnu proti konkurenčným klanom. Zabíjal mafiánov, novinárov, policajtov, politikov, sudcov, úradníkov aj vojakov.
Po zadržaní Luciana Leggia v roku 1974 hľadala organizovaná skupina nového vodcu. A talianska mafia získala ďalšieho krstného otca, ktorým sa stal práve Riina. Spoločne so svojim blízkym spolupracovníkom Bernardom Provenzanom ovládli obchod s heroínom a zakrátko pašovali túto drogu do celej Európy.

Toto Riina – nebezpečnejší ako Escobar
Aj napriek tomu, že sa v osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov začal veľký hon na Pabla Escobara, tak Američania označovali za najnebezpečnejšieho človeka na svete práve Salvatore Riinu.
Talianskemu bossovi šlo totiž iba o svoj vlastný zisk a nevenoval sa charitatívnej činnosti tak, ako to robil Escobar. Navyše, jeho vražedné besnenie bolo na omnoho vyššej úrovni. Zabíjal celé rodiny vrátane žien a detí, čoho dôkazom je, že jednému z konkurentov dal popraviť až 35 príbuzných.
Práve kvôli nemu dala talianska vláda prepísať zákony tak, aby sa mafiáni nemohli len tak ľahko dostať z väzenia na slobodu. Riina na to reagoval spôsobom sebe vlastným.
23. decembra 1984 umiestnili jeho kumpáni bombovú nálož do stojana na batožinu v rýchliku, ktorý smeroval z Neapola do Milána. Pri tomto priam teroristickom útoku zahynulo 16 ľudí (medzi nimi aj tri deti) a ďalších 266 sa zranilo. Dodnes je tento ohavný čin známy ako „vianočný masaker“.

Totova špecialita – „večera smrti“
Salvatore Riina bol obávaný aj z toho dôvodu, že bol jednoducho nevypočítateľný. Nikto nikdy nevedel, čo od neho môže očakávať. Tak to bolo aj s jeho známymi „večerami smrti“.
Bežne si totiž k sebe pozval na večeru aj úhlavného nepriateľa, pred ktorým sa správal priateľsky a tváril sa, že chce urovnať vzájomné spory.
Spoločne sa niekedy zabávali pri poháriku aj celé hodiny, no potom „Toto“ jednoducho vstal, zobral si pevné lanko a svoju obeť neľútostne uškrtil.
Nikdy ste tak nemohli vedieť, či po pozvaní k nemu na večeru sa nebude jednať o posledné jedlo vášho života. No aj ten, kto takúto pozvánku odmietol, sa smrti nevyhol. Našla si ho však akurát o niečo neskôr.

Talianska mafia – koniec Salvatore Riinu
„Toto“ bol zatknutý 15. januára 1993 v Palerme. Tip polícii dal jeho bývalý šofér Balduccio Di Maggio, ktorý bol policajným informátorom. Neskôr to však veľmi oľutoval.
Riina dal totiž spoza mreží príkaz na zabitie syna jedného z ďalších informátorov a tí 13-ročného chlapca umučili rozpustením v kyseline. Neskôr dostal Salvatore 26 doživotných trestov a na celej Sicílii sa oslavovalo.
Dospelí dostali voľno v práci, deti v škole a tešili sa z toho, že smerujú ku krajším zajtrajškom. Riina zomrel v roku 2017 ako 87-ročný, nie však za mrežami. Talianske úrady mu na posledné týždne dovolili opustiť väznicu a dožiť v kruhu svojich najbližších.
To sa nestretlo s veľkým pochopením talianskej verejnosti, keďže neľútostný mafián si to podľa drvivej väčšiny Talianov nezaslúžil.

Foto: YouTube
2 thoughts on “Večera Smrti: Ako robila popravy „Sicílska beštia“?”