Št. sep 19th, 2024

Čo znamená a ako vlastne vznikol? História gesta stredného prsta!

Nemusíme ho veľmi predstavovať. Gesto s vystretým prostredníkom a zvyškom dlane zovretej v päsť je falického charakteru. Každý vie, o čo ide a sme zvyknutí toto gesto vytasiť (takmer) vždy, keď sa nám zdá, že plytvanie slovami by bolo zbytočné. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, odkiaľ toto gesto pochádza?

Aj keď si ho najčastejšie spájame s americkými gangstrami, v skutočnosti jeho história siaha do starovekého Grécka. Podľa antropológa Desmonda Morrisa je “jedným z najstarších urážkových gest” v histórii ľudstva.

Staroveké Grécko

Už v piatom storočí pred naším letopočtom, čiže pred viac ako 2500 rokmi, Gréci používali gesto vzpriameného prostredníka ako znak nesúhlasu a nerešpektovania. A nebolo to neslušné gesto len nižšej, primitívnej vrstvy. Jedným z prvých a najstarších používateľov prostredníka bol grécky filozof Diogenes, ktorý zdvihol prostredník, aby tým dal najavo, že nemá rád rečníka Demosthena.

Staroveký Rím

V starovekom Ríme slúžil vystretý prostredník dokonca ako hrozba na odvrátenie zla. Starí Rimania mali so zdvihnutým prostredníkom zaujímavý vzťah. Zvykli ho nazývať „digitus impudicus“ – alebo urážlivý, neslušný prst, kedy mohol byť vnímaný ako hrozba pre citlivé oblasti. 

V našom nedávnom príspevku sme spomínali, že Rimania na odvrátenie zla používali aj napodobeniny mužských genitálií. Gesto prostredníka nadobudlo v ich ponímaní teda nový rozmer a stalo sa spôsobom, akým bolo možné udržať zlo od seba. 

Historické zdroje dokonca tvrdia, že rímsky cisár Caligula údajne prinútil senátorov pred ním pokľaknúť a pobozkať jeho prostredník, ktorý mal jasne predstavovať jeho falus.

Napriek obrovskej popularite, toto gesto upadlo na chvíľku do zabudnutia a to pravdepodobne kvôli katolíckej cirkvi, ktorej sa v časoch jej najväčšej moci, v období stredoveku, nepáčil jeho se*uálny podtón.

Galileo Galilei

Jeden z najstarších prostredníkov na svete je “vytasený” dodnes, 300 rokov po smrti svojho majiteľa, ktorým nebol nikto iný ako Galileo Galilei.

V roku 1737, takmer storočie po jeho smrti, kedy jeho telo prevážali do hrobky, mu zopár šikovných ľudí vyrezalo tri prsty, zub a stavec.

Prostredník potom umiestnili do nádoby spolu s palcom a zubom. Túto nádobu však rodina niekedy okolo roku 1900 stratila a opäť sa objavila aj s obsahom až na jednej aukcii v roku 2009. Bizarné, že? Prst sa dnes nachádza v talianskej Florencii, v Galileovom múzeu.

Back View Of Man Carrying A Backpack With Arms Raised Doing The Middle Finger
Photo by Lad Fury on Pexels

‘Old Hoss’

Prvým človekom, ktorý toto gesto zámerne ukázal do objektívu fotoaparátu, bol americký bejzbalový hráč Charles ‘Old Hoss’ Radbourn. V roku 1886, kedy sa jeho tím New York Giants, postavili na skupinovú fotografiu, Radbourn položil ruku na rameno svojho spoluhráča a na poslednú chvíľu zdvihol prostredník. Dodnes nie je známe, komu toto gesto bolo venované. Fotografovi? Spoluhráčom? Bejzbalovej lige?

“Havajský symbol šťastia”

Ako sme už vyššie spomenuli, cirkev zakázala používanie “fakera” na nejaké to storočie. Napriek tomu, hoci o niekoľko storočí neskôr, sa opäť dostalo do svetového obehu niekedy v 60. rokoch minulého storočia, kedy ho začali používať americkí vojaci počas vojny so Severnou Kóreou. Vtedy sa prostredníky Američanov objavovali na fotkách, ktoré vláda zverejňovala ako dôkaz dobrého zaobchádzania so zajatcami. Keď sa Kórejčania pýtali na význam tohoto gesta, Američania im tvrdili, že je to havajský symbol šťastia.

insult, middle finger, profanity
Photo by Engin_Akyurt on Pixabay

Empatický Johnny Cash

Keď už spomíname fotografie, na ktorých sa objavuje vystretý prostredník, nesmieme zabudnúť na tú Johnnyho Casha. Jim Marshall ho zachytil s nahnevaným výrazom v tvári 24. februára 1969, vo väznici San Quentin v Kalifornii, s prostredníkom iba pár centimetrov od objektívu fotoaparátu. Johnny Cash bol známy svojou empatiou voči tým, ktorých v živote postihli ťažkosti a preto sa rozhodol pre nich vystupovať naživo.

Rockefellerov pozdrav

Jeden z najslávnejších “fakerov” v modernej dobe sa objavil počas jednej z prezidentských kampaní v USA. Nelson Rockefeller ho vytasil v roku 1976, keď sa nachádzal na Binghamtonskej univerzite v New Yorku vo chvíli, keď stratil nervy. Tento incident bol považovaný za jeden z najškandalóznejších v histórii americkej politiky. Ľudia sa vtedy zhodli na tom, aby sa toto gesto volalo “Rockefellerov pozdrav”.

Tommy Bank/ Wikimedia Commons CC-BY-SA 3.0

Zdroj: Ranker.com

Views: 390

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *