Čo nastane po smrti? Toto čaká naše telo 100 rokov „po funuse“

Smrť je prirodzenou súčasťou života, no nikdy nejde o príjemnú záležitosť. Čo sa však stane s ľudským telom, ktoré je 100 rokov po smrti?

Naše telo je tvorené z viac ako 200 kostí a nespočetného množstva buniek, či mikróbov. Nikoho neprekvapí, že proces rozkladu sa začína takmer okamžite po poslednom výdychu. Kým sa však telo úplne rozloží, trvá to naozaj dlhú dobu.

Pár minút po poslednom výdychu sa zastavuje mozog a srdce. Bez tepu prestane prúdiť krv a tým pádom aj kyslík do dôležitých častí ľudského tela. Ako prvé odídu najaktívnejšie orgány a tkanivá, ktoré bez kyslíka jednoducho nedokážu ďalej fungovať. Keď sa orgány odstavia, vedľajším produktom je vlhkosť. Keď sa odstaví prísun kyslíka, bunky odumrú a ich obsah stečie na dno rakvy.

po smrti

Rozklad ľudského tela

Od druhého do štvrtého dňa sa celé telo zaplaví mikróbmi, ktoré produkujú toxické plyny – hlavne amoniak a sírovodík. Vďaka týmto plynom sa telo nafúkne a zapácha. Po štyroch mesiacoch sa žltozelená pokožka – zafarbená tekutinou z pečene a žlčníka, zmení na hnedočiernu.

V tomto období krvné cievy zoslabnú, rozleje sa v nich železo a telo svoj odtieň získa kvôli oxidácii. Zároveň dochádza k rozpadu molekulárnych štruktúr, čo znamená, že sa rozpadajú tkanivá a telo sa mení na vodnatú kašu. Po roku od úmrtia sa rozpadá bavlnené oblečenie – rozložia ho kyslé telesné tekutiny a toxíny. Jedinými vecami, ktoré prežijú, sú nylonové kúsky a opasky.

Ďalšie desaťročia pod zemou

Po dekáde strávenej pod zemou sa ostatky tela dostanú do styku s vlhkým prostredím. Pre nízky obsah kyslíka nastáva chemická reakcia, ktorá premieňa tuk v stehnách a na zadku na mydlovú látku. Tá sa volá mŕtvolný vosk.

Do 50 rokov od smrti sa tkanivá premenia na tekutinu a zmiznú. Zanechajú po sebe len mumifikovanú pokožku a šľachy, no aj tie sa nakoniec rozpadnú. Po 80 rokoch praskajú kosti a ostane len tenký minerálny rám. Sto rokov po smrti človeka sa rozpadnú aj posledné kosti a ostane len najodolnejšia časť ľudského tela – zuby. Okrem toho sa v rakve bude nachádzať ešte mŕtvolný vosk a nylonové nite.

Zdroj: Bussinessinsider.com | Foto: YouTube