So. nov 23rd, 2024

Mobilizácia na Slovensku: Kto každý by musel narukovať?

mobilizácia na Slovensku

Vojnový konflikt, ktorý zúri na Ukrajine, je stále témou číslo 1. Minister obrany Jaroslav Naď sa nedávno vyjadril, ako by prebiehala prípadná mobilizácia na Slovensku.

Krátko po tom, čo sa začala vojna medzi Ukrajinou a Ruskom, bola u našich východných susedov vyhlásená všeobecná mobilizácia. Kým v prvý deň vojnového konfliktu ešte cez hranice odchádzali z Ukrajiny muži, ženy i deti, na ďalší deň už mohli krajinu opustiť už len ženy s deťmi. Chlapi museli povinne zostať na Ukrajine a narukovať. Ako by obdobná situácia vyzerala na Slovensku?

Ako by vyzerala mobilizácia na Slovensku

Základná vojenská služba, ktorej sa kedysi zúčastňovali takmer všetci mladí muži, bola u nás ukončená v roku 2006. Momentálne na Slovensku funguje iba profesionálna armáda, ktorá zahŕňa podľa posledných výsledkov zhruba 16 tisíc profesionálnych vojakov.

Prípadnú mobilizáciu by vyhlásila prezidentka na návrh vlády. Všeobecná mobilizácia sa vzťahuje na celé územie krajiny a na registrovaných občanov, vojakov v zálohe a profesionálnych vojakov. Môže nastať aj čiastočná mobilizácia, ktorá by bola lokálnou a týkala by sa len určitého miesta, či časti krajiny.

Minister obrany Jaroslav Naď nedávno vysvetlil, ako by to na Slovensku v takomto prípade vyzeralo. „Muži od 19 do 55 rokov, čo je približne milión Slovákov. Žiadne výnimky z povolania nie sú. No občan, ktorý zabezpečuje činnosť štátu, môže byť dočasne vyradený z mobilizačnej povinnosti, prináša Naďove vyjadrenie portál Plus Jeden Deň.

Za zmienku tiež určite stojí, že v prípade nesplnenia tejto povinnosti hrozí občanom finančná pokuta v rozmedzí 331 – 1659 eur, prípadne aj pobyt vo väzení až na 5 rokov.

Už len dúfať, že takýto scenár u nás nikdy nenastane.

mobilizácia na Slovensku

Zdroj: Plus Jeden Deň | Foto: YouTube

Views: 5

Related Post