Prečo chcú zadaní ľudia po čase niekoho nového? Môže za to tzv. Coolidgeov efekt!

Coolidgeov efekt

Stretli ste sa už niekedy s pojmom Coolidgeov efekt? Podľa psychológov je to biologické vysvetlenie na to, prečo muži (ale aj ženy) časom začnú túžiť po nových partneroch, aj keď sú vo vzťahu.

Na našom webe sa pomerne často rieši problematika intímneho života a s ním súvisí napríklad aj téma nevery. Veľakrát sa stretávame s tým, že niektorí muži aj ženy hádžu všetkých zástupcov opačného pohlavia „do jedného vreca“ a na základe vlastnej skúsenosti predpokladajú, že každý muž/žena je rovnaký.

Nevera sa (snáď) netýka úplnej väčšiny ľudí, ale napríklad vyhasnutie vášne vo vzťahu už áno. Prvotné nadšenie a zaľúbenie sa postupne vytratia, časom v mnohých prípadoch odíde aj iskra, či chémia medzi partnermi. Prečo sa to deje tak často?

Prelietavosť mužov aj žien vysvetľuje tzv. Coolidgeov efekt

Za všetko môže tzv. Coolidgeov efekt. To je termín používaný v biológii a v psychológii. Týka sa zvierat, ale aj ľudí. Tento jav prejavuje u samcov (a do určitej miery aj u samičiek) obnovený vyšší záujem o nových milostných partnerov. Dokonca aj s rizikom straty súčasného partnera.

Coolidgeov efekt

Tento termín prvýkrát použil ešte v roku 1955 chlapík menom Frank A. Beach na konferencii psychológov. Tento efekt dostal meno po 30. prezidentovi USA, ktorým bol Calvin Coolidge. Jemu sa totiž pripisuje istý starý vtip o kohútovi a o tom, že tento kohút každý deň „obšťastňuje“ inú sliepku.

Táto zvýšená prelietavosť je biologicky viac vrodená mužom, respektíve v prírodnej ríši samčekom, pretože podvedome cítia túžbu oplodniť viac rôznych samičiek. Coolidgeov efekt je jav čoraz častejšie používaný napríklad aj v behaviorálnych vedách (to sú také, čo skúmajú správanie ľudí, či zvierat).

P.S. Nestrácajme nádej. Aj napriek tomuto efektu je určite možné udržať si verného chlapa (či ženu). Nedávno sme mali článok, kde manželka radí, ako sa starať o muža, aby neušiel za inou. Ťuťu-muťu 7x do týždňa, inak bude neverný, hlási táto MILF-ka!

Coolidgeov efekt

Zdroj: Wiki | Foto: Facebook

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *