Tento článok je venovaný čitateľovi Igorovi a šermiarskej skupine Manu Forti. Je mi cťou priblížiť ti tento zaujímavý slovenský projekt.
SHŠ Manu Forti
Skupina venujúca sa historickému šermu s názvom Manu Forti vznikla v roku 2019 a jej jadro tvoria členovia, ktorí sa historickému šermu venovali viac ako desať rokov v iných skupinách.
„Šermiarske umenie je pre nás spojením radosti z pohybu, poctivého tréningu a úcty k histórii.“
SHŠ Manu Forti stavia na mnohoročných šermiarskych skúsenostiach členov skupiny, obohacovaných štúdiom európskych bojových umení a históriou poučenom spracovaní kostýmov a vybavenia. Skupina je tiež o spolupráci so slovenskými a zahraničnými skupinami a predovšetkým o dobrom pocite z času strávenom s priateľmi.
Skupina sa venuje rozvoju historického šermu
Rekonštrukcie šermiarskych techník
Igor, člen Manu Forti: „Venujeme sa štúdiu a tréningu starých európskych techník boja mečom, rapierom, tesákom a ďalšími zbraňami. Dôraz kladieme na obdobie 16. a 17. storočia: talianska škola šermu rapierom a nemecká škola šermu dlhým mečom. Vychádzame pritom z dobových šermiarskych príručiek a ich interpretácie.“
Za zmienku určite stojí, že skupina je súčasťou medzinárodnej školy Paridon.
Scénický šerm
„Bežný človek nás najskôr stretne na historických festivaloch a vystúpeniach, kde šerm zapájame do šermiarsko-divadelných scénok s vážnym aj vtipným dejom. Našou pravidelnou letnou scénou je vnútorné nádvorie Starej radnice v Bratislave, kde už niekoľko rokov organizujeme v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy „Šermiarske utorky na Starej radnici“.“
V poslednom roku ste skupinu mohli vidieť aj na festivale na hrade Červený kameň, vo Svätom Jure, či na festivale v českých Kuroviciach.
HEMA
V posledných dvoch desaťročiach sa v historickom šerme rozvíja aj športová / turnajová
podoba – Historické európske bojové umenia (HEMA). Skupina Manu Forti sa zúčastňuje na turnajoch na Slovensku aj v zahraničí, najmä v disciplínach rapier, rapier a dýka, meč a štítok, dlhý meč.
Rekonštrukcie histórie
Igor dodáva: „Naši mušketieri a pikanieri sa zúčastňujú rekonštrukcii bitiek z obdobia Tridsaťročnej vojny ako súčasť medzinárodného zoskupenia skupín historického šermu Altblau Regiment. Odolnosť nášho vybavenia si občas vybehneme vyskúšať počas historických putovaní. V našom vojenskom tábore z obdobia 16./17. storočia predvádzame kuchárske umenie podľa dobových receptov, historické hry a pod.“
Ak ťa skupina Manu Forti zaujala, viac info o nej sa dozvieš priamo na ich stránke alebo na ich Facebooku. Odkazy nájdeš nižšie.
Zdroj: Manuforti.sk | Foto: Facebook/SHŠ Manu Forti