Zdeno Chára koniec kariéry: 5 zaujímavostí, ktoré bežní ľudia nevedia

Zdeno Chára koniec kariéry, to je téma číslo jeden nielen na Slovensku, ale aj v zámorskej NHL. Slovenský zadák oznámil koniec v NHL na svojom Instagrame. Prečítajte si o pár jeho najväčších úspechoch a tiež zaujímavosti, ktoré o ňom bežní ľudia častokrát ani nevedia.

Zdeno Chára koniec kariéry

45-ročný Zdeno Chára prvú správu o oficiálnom konci svojej kariéry v NHL zverejnil na Instagrame, kde pridal status v angličtine a k nemu fotky z každého tímu, v ktorom v NHL pôsobil. Sú to: New York Islanders, Ottawa Senators, Boston Bruins a Washington Capitals. Svoju poslednú sezónu odohral tam, kde začínal – New York Islanders. Nižšie uvádzame preklad jeho slov k fanúšikom:

„Po 25 sezónach profesionálneho hokeja, 1 680 zápasoch základnej časti NHL, 200 zápasoch play-off Stanleyho pohára a stovkách medzinárodných zápasov som hrdý na to, že môžem oznámiť svoje rozhodnutie odísť z National Hockey League. Je mi cťou, že sa dnes môžem vrátiť do TD Garden, podpísať jednodňovú zmluvu s Boston Bruins a oficiálne ukončiť svoju kariéru v tíme, ktorý pre mňa a moju rodinu tak veľa znamená. Je tu toľko ľudí, ktorí mi pomohli k môjmu úspechu, vrátane vás všetkých, a teším sa, že dnes poobede každému riadne poďakujem,“ uviedol Zdeno Chára na svojom Instagrame.

Zdeno Chára: 5 najväčších úspechov

1 – Rok 2011, Stanley Cup s Bruins ako kapitán

V roku 2011 sa Zdeno Chára stal prvým Slovákom v histórii NHL, ktorý doviedol svoj tím k zisku Stanley Cupu ako kapitán. Odchovanec trenčianskej Dukly to dokázal v roku 2011, kedy tím Bruins zdolal vo finále kanadský celok Vancouver Canucks. Chára Bruins s Céčkom na drese dotiahol do finále aj v rokoch 2013 a 2019, vtedy ale Boston nestačil na tím Chicaga Blackhawks, respektíve St. Louis Blues.

Za zmienku určite stojí, že Chára sa stal druhým Európánom v histórii NHL, ktorý ako kapitán doviedol svoj tím k výhre vo finále Stanleyho pohára. Pred ním to dokázal ako prvý v roku 2008 Nicklas Lidström z Detroitu Red Wings. Neskôr túto dvojicu obrancov doplnili útočníci – v roku 2018 Alexander Ovečkin, ktorý vyhral s Washingtonom Capitals a v roku 2022 Švéd Gabriel Landeskog, kapitán Colorada Avalanche.

2- Rok 1997 – 2022, 1680 zápasov v NHL

Žiadny iný obranca neodohral v NHL viac zápasov ako práve slovenský rodák. Pred ním tento primát patril legendárnemu Chrisovi Cheliosovi , ktorý odohral v najslávnejšej hokejovej súťaži sveta 1651 zápasov. V celkovom poradí odohraných zápasov v NHL je Zdeno Chára na siedmom mieste. Lídrom je Patrick Marleau, ktorý nastúpil v NHL na 1779 stretnutí.

3 – Rok 2009, Norris Trophy

James Norris Memorial Trophy je individuálne ocenenie určené najlepšiemu obrancovi NHL. Slovenský zadák sa v nominácii ocitol viackrát, v roku 2009 ju ako hráč a kapitán Bostonu Bruins aj vyhral, čím získal (nielen) v zámorí obrovský kredit.

4 – Roky 2000 a 2012, striebro na MS

Zdeno Chára vždy patril k hrdým reprezentantom Slovenska a párkrát bol dokonca aj kapitánom nášho výberu. Zdeno štartoval na MS hneď sedemkrát a to v rokoch 1999, 2000 (striebro), 2001, 2004, 2005, 2007 a 2012 (striebro, kapitán). Farby slovenslého národného tímu hájil trikrát aj na ZOH (2006, 2010 a 2014), pričom v rokoch 2010 a 2014 bol kapitánom našej reprezentácie.

5 – Zdeno Chára a pár zaujímavých rekordov

  • Historicky najvyšší muž NHL. Podľa oficiálnych záznamov meria 206cm (6 ft 9 in).
  • Prvý hráč NHL narodený vo Východnom bloku Európy, ktorý doviedol svoj tím k výhre Stanley Cupu.
  • Najtvrdšia strela na NHL All-Star Skills Competition. V roku 2009 stanovil prvýkrát nový rekord, ktorý v roku 2012 aj sám prekonal. Jeho strela mala rýchlosť 175,067 kilometra za hodinu.
  • 5x vyhral v súťaži All-Star Skills Competition súťaž o najtvrdšiu strelu, čo je rekord ligy.
  • Najstarší obranca v histórii NHL, ktorý strelil gól vo finále Stanley Cupu (42 rokov a 83 dní) a tiež zároveň najstarší obranca histórie NHL, ktorý strelil víťazný gól v play-off zápase (42 rokov a 30 dní).

Zdeno Chára v tímoch NHL

Zdroj|Foto: Instagram/Zeechara33, YouTube, Wallpapercave.com