Kolaps Golfského prúdu: Vedci varujú pred apokalypsou už v roku 2025!

Vedci varujú, že hrozí kolaps Golfského prúdu, čo by mohlo spôsobiť extrémne vážne problémy už v roku 2025.

V známom vedeckom časopise Nature Communications je zverejnená zaujímavá štúdia. Témou bol možný kolaps Golfského prúdu do roku 2025. V správe sa píše aj o kolapse všetkých vzdušných prúdov, ktoré sú s Golfským prepojené.

V prípade najhoršieho scenára čakajú na severnú pologuľu mrazivé teploty a obrovské suchá z dôvodu nepravidelného dažďa.

Vedúca oddelenia morskej fyziky a oceánskej cirkulácie v Národnom oceánografickom centre Spojeného kráľovstva Penny Holliday povedala, že tieto zmeny by mali veľký dopad pre život bežných ľudí.

Kolaps Golfského prúdu

„Viedlo by to k dramatickej zmene v schopnosti každého národa zabezpečiť dostatok potravy a vody pre svoje obyvateľstvo,“ uviedla.

Vedci sa v tomto ale úplne jednoznačne nezhodujú. Náhly kolaps Golfského prúdu je podľa niektorých nepravdepodobný. Druhá strana ale upozorňuue na to, že sa začína správať čoraz viac nepredvídateľne.

Levke Caesar z univerzity v nemeckých Brémach tvrdí, že sa to začne prejavovať horšími zimnými búrkami napríklad vo Veľkej Británii. V strednej Európa pre zmenu nastanú silnejšie vlny horúčav. Ako slepý povedal, uvidíme.

Zdroj: Politico.eu | Foto: YouTube